Projektový záměr

PROJEKT - České pohraničí - mezinárodní přátelství
     

 

NELI - nadace na obnovu pohraničí a rozvoj regionů

Autor projektového záměru:

RSDr. Jaroslav Horák & Občanské sdružení

Hnutí za obnovu pohraničí

 

I.

Záměr

V souladu s občanským zákoníkem, obchodním zákoníkem a zákonem o živnostenském podnikání rozvinout organizačně přípravnou a následně realizační činnost vedoucí k vytvoření nového právního subjektu - -nadační společnost pod dohodnutým jménem „NELI"(New Life - nový život) s obecně prospěšným cílem vytvořit organizační a materiální předpoklady pro zahájení vnitřní i zahraniční účelové činnosti v oblastech řemeslně výrobní , stavební, obchodní, peněžní, kulturní a služeb souvisejících s plnohodnotnou realizací projektu „NELI". Hlavní pozornost v činnosti společnosti, dle zkušeností a znalostí smluvně zainteresovaných stran, orientovat v první etapě do průzkumem ověřených a praxí potvrzených perspektivních oblastí v česko - německém pohraničí a v dalších lokalitách na území České republiky, Spolkové republiky Německo, Rakouska, Sloveska, Polska a rovněž i v dalších zájmových zemích. V počáteční fázi by jako stěžejní měla být spatřována realizace tohoto projektu především v českých příhraničních okresech Cheb a Tachov a v německých Hof, Wunsiedel, Tirschenreuth a okresy přírodního parku Horno-Falckého lesa s návazností na rozvoj dalších regionů v českém a moravském příhraničí i vnitrozemí. Sídlo právního subjektu dislokovat do Chebského okresu nebo Prahy. Zahájit realizaci projektu v kterémkoliv jiném příhraničním nebo venkovském regionu je možné. Bude to dáno pouze vstřícností měst a obcí k projektu a připraveností konkrétní projektové dokumentace.

II.

Cíle projektu

/1/ Cílem je plnohodnotná realizace projekčního záměru „NELI":

a) Pod heslem „ČESKÉ POHRANIČÍ / MEZINÁRODNÍ PŘÁTELSTVÍ" společnost vyvíjí obecně prospěšnou činnost podporující ty subjekty, které mají zájem na opětném znovuosídlení a oživení těch míst v bývalém českém „zakázaném pásmu" a později v „hraničním pásmu", zřízeném v době tzv. "studené války" podél celé hranice s Německem a Rakouskem, ve kterých došlo k postupnému vylidnění a téměř úplnému zániku života celých obcí a usedlostí.

b) Podporuje veškeré veřejně prospěšné aktivity směřující k ochraně a rekonstrukcím původních historických staveb a objektů v příhraničních okresech České republiky a dle potřeb i příhraničních lokalit sousedících států.

c) Podporuje obnovu a rekonstrukci bývalých ekonomicky, obchodně, kulturně-osvětových a turisticky významných objektů a aktivit především v pohraničních okresech České republiky, vedoucích k dosažení vyššího zájmu českých a německých občanů i turistů dalších zemí o česko-německé pohraniční oblasti.

d) Podporuje oživení starých řemesel s důrazem na vykrytí potřeb realizace projektu, budovaných skanzenů a služeb v nich poskytovaných.

e) Podporuje vybudování nových turisticky atraktivních a pracovně zajímavých aktivit, které umožní celkově obohatit život především ve městech a vesnicích nacházejících se v blízkosti státní hranice mezi ČR a SRN.

f) Podporuje rozvoj vzájemně výhodných obchodních, výrobních a dalších aktivit mezi českými a zahraničními občanskými a podnikatelskými subjekty. Zásadní pozornost a podporu bude věnovat rozvoji takových aktivit občanů, obchodních forem a podnikatelských subjektů, které budou sledovat posílení koupěschopnosti našich občanů a zároveň posílení životaschopnosti českých obchodních organizací a společností. Nadace zprostředkovává kontakty mezi nimi i mezi nepodnikajícími fyzickými osobami a pod.

g) Veškerou touto činností bude podporováno vzájemné sbližovaní občanů různých národů, národností a etnických uskupení a tím bude napomáháno vzniku na pevných základech stojícímu "ČESKÉMU SVÉBYTNÉMU SPOLEČENSTVÍ", opírajícího se nejen o zatím „rozporuplné" členství v Evropské unii.

/2/ Naplňování těchto cílů je dlouhodobé povahy.

 

III.

N á v r h

podprojektů pro prvotní realizaci na území České republiky

 

1. Rekreační střediska v příhraničí

Podél celé hranice s Německem a Rakouskem existuje na našem území značné množství míst, kde se kdysi nacházely obce, dědiny, usedlosti. Tyto vlivem bývalého zakázaného a později hraničního pásma byly postupně vylidňovány a po letech opuštění tyto obce a usedlosti zcela zanikly. Přitom se nacházely často ve vynikajících přírodních lokalitách.

Nabízí se reálná možnost na pozemcích a parcelách bývalých osad, hospodářství a domků vybudovat nové obytné a rekreační objekty jako Nové dvory hrázděných a roubených domů a skloubit v nich historickou architekturu s moderním technickým vybavením, s centrálními čističkami odpadních vod vždy pro každé takovéto rekreační zařízení. Postupným vybudováním sítě těchto minulostí dýchajících zařízení, které i svým vnitřním vybavením s dobovou výzdobou, v dobových krojích oděného obslužného personálu a s přímou praktickou ukázkou funkčních řemeslných dílen dob minulých, bude rekreantům a turistům nabídnuta nesporně široká škála atraktivit a služeb. Návštěvníci se zde po dobu svého pobytu mohou zcela přenést do doby např. před 100-200 lety s tím, že jim bude umožněno si vypůjčit nebo zakoupit nejrůznější historické oděvy, doplňky k nim a v těchto se po dobu své dovolené pohybovat, navštěvovat sousední obdobná rekreační zařízení, která budou v existující síti rekreačních středisek od sebe vzdálena 5 -15 km. Touto cestou umožnit návrat života opět tam, kde kdysi byl. Tím přispět alespoň z části ke znovuosídlení česko-německého a česko-rakouského pohraničí. Jen na chebském okrese to představuje přibližně na 62 lokalit v minulosti zaniklých obcí a usedlostí, viz. mapka. Na celém česko-německém a česko-rakouském pohraničí to pak představuje minimálně na 400 takových lokalit. V přímém okolí Chebu se pak nachází několik zvlášť vhodných atraktivních lokalit uprostřed přírody, v přímém dotyku s krásnými vodními nádržemi, jak stvořené pro rekreaci v létě i v zimě, kde by bylo možné bez prodlení zahájit veškeré přípravné práce spojené s výstavbou.

V této souvislosti bude nezbytné získat potřebná povolení i podporu projektu od řady obecních, městských i okresních úřadů a dalších institucí, včetně ministerstev vnitra, pro vnitřní rozvoj a životního prostředí ČR. Zainteresovanost příhraničních obecních a městských úřadů by bylo možné řešit přímým začleněním do projektu, jako společníků projektu, kteří vloží do společnosti nemovité hodnoty zájmových pozemků, na kterých by následovně probíhala výstavba rekreačních zařízení- tzv. Nových dvorů. V nich by byly postaveny jednak dobové restaurace hotelového typu, ale větší část ubytovacích kapacit by tvořily klasické hrázděné a roubené domky a usedlosti z vnějšího i vnitřního pohledu laděny do konkrétních dobových a národních slohů charakteristických pro tamní region. Vznikly by tak vedle samostatných hrázděných a dalších domů i četné chebské dvory na Chebsku, chodské domy a dvory na Domažlicku atp. Ubytovací kapacita každého takového zařízení by se pohybovala kolem 150 míst dle místních podmínek.

Při realizaci tohoto podprojektu by se dalo logicky přihlížet i ke skutečnosti, že o jednotlivá celá rekreační zařízení mohou projevit zájem konkrétní firmy, smluvní partneři a investoři (i zahraniční). A v takových případech při výstavbě objektů by bylo možné respektovat jejich architektonické požadavky vyplývající např. z národních tradic a pod.

Při realizaci projektu by investiční a další tok peněz byl zabezpečován přes některou z bank, jejichž pobočky se nacházejí jak na území Čech, tak i na území Německa nebo Rakouska. Investoři, kteří jako klienti nebo jinak zainteresované strany na projektu NELI, by spolupracovali s českými i německými projekčně stavebními a obchodními firmami, s významnými institucemi do projektu zainteresovanými, které se budou na výstavbě těchto zařízení podílet. Tato zařízení by pak podle vlastních požadavků byla např. celoročně využívána firmami cestovními kancelářemi a jinými smluvními stranami, které do výstavby své prostředky investovaly. Ta rekreační zařízení, která by se vybudovala z prostředků vzniklé nadace NELI, by se využívala jako klasická pohostinská a rekreační zařízení a zároveň by se dala část kapacit krátce či dlouhodobě pronajímat různým zájemcům, včetně školských zařízení, pro jejichž žáky a studenty by mohly tyto skanzeny plnit řadu osvětově vzdělávacích cílů. Přitom by vzniklé nemovitosti patřily nadaci „NELI".

Již nyní lze jednoznačně vycházet ze skutečnosti značného zájmu o takovéto formy služeb nejen ze strany zahraničních turistů, kteří nepřetržitě v průběhu celého roku české pohraniční oblasti navštěvují a často i díky nedostatku vhodných ubytovacích kapacit a omezeného rozsahu atraktivit se mnozí zklamáni vrací, nebo projíždějí dál přes pohraniční města a jejich regiony.

 

2. Atraktivní hipodrom

Protože veškerá rekreační střediska, vybudovaná dle prvního záměru, se budou nacházet v bezprostřední blízkosti státní hranice a v přímém dotyku s komunikacemi existujícími podél bývalých ženijně technických zabezpečení státní hranice (signalizační drátěný zátaras včetně kontrolního pásu), je možné propojení jednotlivých středisek k atraktivní formě turistiky s využitím koní sólo nebo koňských spřežení s „dostavníky".

Z ekologického hlediska by tato forma turistiky s sebou nenesla devastační či jiná nebezpečí, naopak by v důsledku potřeb pravidelné údržby komunikací a jejich okolí vnesla pozitivní jev do příhraničního prostředí. Vzdálenosti mezi jednotlivými rekreačními středisky a sousedícími policejními odděleními Ochrany státní hranice (odd.OSH) nepřesahují zpravidla více než 5 km. V rekreačních střediscích by se nacházely samostatně funkční atraktivní ranče, zabezpečující jednak péči o hosty-turisty a zároveň péči o koně. Není nezajímavá skutečnost, že takto vybudovaná síť a funkční systém rekreačních středisek a ubytovacích kapacit by umožnily turistům unikátní formu služeb, jimiž budou moci zájemci koňmo za několik dní procestovat v překrásném prostředí česko-německéhoa čs-rakouského pohraničí různě dlouhé trasy např. od Hranic v Čechách / Regnitzlosau až po Vimperk / Freyung.

Lze předpokládat, že na realizaci tohoto podprojektu by se se zájmem podílela nejen řada chovatelů koní v Čechách, v Německu i v Rakousku. Také by však bylo možné získat zájem pohraničních bezpečnostních složek ČR, SRN a Rakouska o podíl na realizaci tohoto podprojektu, neboť by se pomohlo spoluprací těchto složek s lidmi pracujícími v rekreačních střediscích posílit systém zabezpečení ‚zelené‘ hranice bez zvyšování finančních nákladů ze stran odpovědného ministerstva.

 

 

3. Domovy seniorů - staročeské vesničky.

S oporou o existující statistiky potvrzující nezvratný fakt, že v ČR dochází k jevu nárůstu počtu lidí důchodového věku, je na místě záměr zahájit výstavbu nových domovů seniorů s veškerými službami a péčí o seniory, ale tyto objekty by měly podobu rovněž jakýchsi SENIORSKÝCH DVORŮ. Kromě jiného by v těchto zařízeních, vybudovaných v klidových zónách s odpovídajícím přírodním prostředím, bylo především zohledněno to, že mnozí ze zde žijících starších mužů a žen mohou a chtějí ještě být různě aktivní ve prospěch těchto pospolitostí a prostředí, v nichž žijí. Proto by zde byla dána každému z nich možnost případné aktivní účasti na úpravách zahradních a parkových částí seniorského skanzenu, bylo by možné vytvořit např. i malé zoologické koutky s možnou péčí o drobná domácí zvířata. Rovněž by zde bylo pamatováno dílnou na využití zručnosti různých kutilů a ateliéru pro výtvarně nadané jedince z řad seniorů apod. Není pochyb, že tímto bude vytvořeno nejen důstojné prostředí pro sklonek života zde žijících seniorů, ale byl by to život naplněn mnoha různými aktivitami pro seniory zajímavými a dostupnými. Je možné v této souvislosti předpokládat s nejen s dotacemi od státu, ale i z EU.

NĚKTERÉ DALŠÍ MOŽNÉ PODPROJEKTY jen NA CHEBSKU

(uvedení některých příkladů)

4. Důstojné obchodní využití bývalých Thalmannových kasáren v Chebu a podpora rozvoje českých obchodních subjektů.

Je v současné době již realizováno

5. Hotel KAPITAL + zařízení pro seniory

Projekční záměr na znovu využití dnes totálně zdevastovaného bývalého kláštera řádu sester Milosrdných (do r. 1992 udržován péči Pohraniční stráže). Po dořešení majetkoprávních vztahů připraveny i investice k zahájení prací.

6. Interhotel EGRENSIS a Evropská škola jazyků

Tento podprojekt je již neaktuelní vzhledem ke zbourání RUDOLFINA.

Autor projektu navrhoval, aby ve spolupráci s MěÚ v Chebu byla zahájena organizačně přípravné jednání s cílem řešit rekonstrukci a využití objektu bývalého chebského gymnázia, tzv.Rudolfina v Komenského ulici a vybudovat v uvedeném objektu interhotel spolu s Evropskou školou jazyků (projekt ve spolupráci s Karlovou universitou v Praze a Cambridgeskou univerzitou v Anglii.). Opětovné využití této lokality k aktivitám důstojně prezentující město Cheb je připravováno.

 

7. Letecká dopravní a cetovní společnost

 

8. Centrální zábavný park - částečně realizováno

 

9. Rekonstrukce a znovuzprovoznění lázeňských domů - částečně realizováno ve Frant. Lázních

 

10. Podíl na účinném řešení národnostních a etnických problémů

Značná část severního, západního a jižního českého pohraničí, zejména významnější příhraniční městská centra jsou charakteristická mj. i značným zasídlením občany romského a vietnamského původu. Se zvýšenou působností těchto občanů je jako průvodní jev charakteristický zvýšený výskyt kriminality, která je v převážné většině spjata s prostitucí, nezákonnými formami obchodních činností, na to navazující daňové úniky atp.

Na základě provedené analýzy a již shromážděných informací, včetně informací získaných z přímých besed se zástupci Rómů, je v rámci hlavních cílů tohoto projektu připravováno přijetí konkrétních sociálních, pracovních a právních pomocných postupů a opatření za spolupráce s představiteli Rómů, vietnamských občanů, státních orgánů a institucí v daných regionech. Těmito opatřeními jsou mj. sledovány i cíle postupné eliminace pouliční prostituce a s ní spjatý značný výskyt kriminality. Dále pak prostřednictvím působení kulturně-osvětových rómských a česko-vietnamských klubů přispívat především k prohlubování právního vědomí vietnamských obchodníků a ke sníženému výskytu jejich nezákonného jednání na našem území.

Projekt je rozpracován a připraven k realizaci  

 

D ů l e ž i t é p o z n á m k y :

1. Základní ekonomické rozvahy k jednotlivým subprojektům jsou součástí následně zpracovávané dokumentace.

 

2. Při realizacích uvedených, ale i dosud neuvedených, následně vzešlých dalších podprojektů, bude dlouhodobě vytvořeno značné množství přitažlivých pracovních příležitostí pro firmy i jednotlivé osoby, což není zanedbatelná skutečnost nejen pro úřady práce.

 

3. K popularizaci a reklamní kampani projektu nadace „NELI" plně zainteresovat hromadná sdělovací regionální i mimoregionální média ČR, SRN Rakouska.

 

 

4. K některým návrhům a opatřením

 

a) Název - "N E L I", nadace na obnovu pohraničí". „NELI"(New Life, případně Nezávislí Lidé).

 

b) Dodavateli prací a materiálů při realizaci jednotlivých částí projektu přednostně pověřovat regionální výrobní a stavební firmy i projekční kanceláře a obecně upřednostňovat při realizaci jednotlivých částí projektu zainteresovanost firem a organizací z pohraničních okresů České republiky, Spolkové republiky Německo a Rakouska.

Respektovat rovněž zájmy do práce nadace přímo začleněných subjektů.

 

c) Zainteresované společnosti, firmy, občanské aktivity v čele s Hnutím za obnovu pohraničí z Chebu, Revital Měděnec z Mostu a dalšími, budou-li mít zájem, mohou mít své zastoupení v nově vytvořeném právním subjektu.

 

d) K založení tohoto subjektu připravit a svolat pracovní jednání za účasti vedoucích činitelů předpokládaných zainteresovaných stran. Zahájení realizačních prací na jednotlivých podprojektech tohoto projektu, podle možností , zbytečně neoddalovat a řešit postupy v souladu s již připravenými místními plány výstavby a rozvoje obcí, měst a regionů.

 

e) Pro zvýšení dynamiky rozvoje založeného subjektu využít účinně všechny vhodné vstupy, zdroje, kontakty a informace zainteresovaných stran.

 

f) Ze statutu a organizačního řádu budou vyplývat práva a povinnosti každého člena.

 

g) Pověřit bez prodlení konkrétní fyzickou či právnickou osobu nebo organizaci zahájením jednání s příslušnými kompetenty jménem nově se tvořícího subjektu k řešení náležitostí souvisejících s realizací tohoto projektu. V přípravné a následně realizační fázi tohoto rozsáhlého projektu plně využít již funkčních pracovních kolektivů do nadace zainteresovaných subjektů.

 

h) Zakladatelé nadace spolu s autory projektu ve spolupráci s městskými úřady a úřady práce v regionech si vyhrazují právo rozhodovací při obsazování pracovních míst v nově vytvářených institucích a organizacích všeho druhu.

 

i) Při realizaci tohoto projektu, případně jeho částí, důsledně respektovat požadavky vyplývající z potřeb uchování ekologicky čistého prostředí, nenarušování ekologické rovnováhy v daných lokalitách a k tomu plně orientovat nejen zpracování projekční dokumentace, ale i následnou její praktickou realizaci.

 

j) Dle možnosti vytvářet pracovní příležitosti pro osoby tělesně postižené, pro rómské občany a podílet se i na podpoře rozvoje v oblasti zdravotnictví a školství v příhraničních oblastech.

Ke zvýšení účinnosti pro humanitní aktivity nadace „NELI" využít přímého zapojení chebského Centra dobré vůle a její ředitelky paní Hany Růžičkové do projektu a zhodnotit tak m.j. i jeho přímé spolupráce s nejvyššími státními i vládními představiteli.

k) Tento projekt obsahuje jen počáteční formy činnosti nově vzniklé anadace a bude jen vítána každá další iniciativa k jejímu plnohodnotnému rozvoji.

l) Již v průběhu postupné realizace projektu bude vytvářena nezanedbatelná reklama jak pro subjekt „NELI, nadace na obnovu pohraničí" a pro HOP, tak i pro města a regiony, kde nadace bude mít svá pracoviště a sídla poboček jak na území ČR, tak i SRN nebo Rakouska. Tím by se vytvořily další dobré předpoklady pro získání nových příznivců projektu z domova i ze zahraničí.

 

m) O podporu realizace tohoto projektu žádat v rámci mezinárodní spolupráce rozvojové fondy EU (PHARE CBC a NUC.aj.)

 

n) V případě nezájmu informovaných subjektů o začlenění do realizace předkládaného projektu je žádají autoři a předkladatelé zároveň, aby projektu byli buď přímo nápomocni svými poskytnutými informacemi nebo doporučeními při úplné či částečné jeho .realizaci a aby vlastním následným jednáním nekladli překážky při jeho realizaci.

 

5. Spojení

Zájemci o podíl na realizaci projektu se mohou kontaktovat na Hnutí za obnovu pohraničí (HOP) se sídlem Svobody 49, kancelář Provaznická 7, Cheb  na tel. (+420)604 448 889 - RSDr. Jaroslav Horák - předseda HOP, Cheb  nebo v děčínské kanceláři - Plavební 4, 405 01 Děčín, (+420)775 935 241- Ing. Dr. Zdeněk Pokorný, CSc., nebo případně využít dalších kontaktů: Otakar HANČUR -  728 256 868, Jaroslav HORÁK ml. - (+420)739 569 930.

e-mail: nadaceneli@email.cz  nebo foundation.neli@gmail.com

 

Aktualizace: Cheb - září 2013

 

Provaznická 7, 35002-Cheb

--------------------------------------------------------------------------------------------

Při zpracování studií a následně projekční dokumentace Chebského dvoru, rekreačních hrázděných a roubených domů vycházet mj. i z následujících předpokladů:

1/ Rekreační domky: a) pro jednu rodinu

                                  b) pro dvě a více rodin

Tyto budou zpravidla budovány v bezprostředním sousedství Chebského dvoru, proto zdroj pitné vody by byl společný (vlastní studna) a kanalizační napojení na jednu centrální čističku společně s dvorem. Topení řešit u všech objektů jako a) centrální - na PB zásobníky s možností kombinovat výhřev s b) lokálním vytápěním na pevné palivo; c) alternativní vytápění

2/ Chebský dvůr/statek (jiné druhy franských dvorů/statků):

- kapacita: a) u verze s nižší kapacitou - 50 ubytovaných (min. kapacita 1 autobusu)

                  b) u verze s vyšší kapacitou - 150 ubytovaných (kapacita 3 autobusů)

- byt správce s rodinou (5 osob) - zároveň údržbář (nutná malá dílna)

- obslužný personál: dle kapacity; na 150 hostů je potřebné zabezpečit:

 

mimo jiné: * 1 podkoní (koňař) - tzn. stáj pro 6 koní a kolnu pro 2 dostavníky

                 *1-2 řemeslníci do ukázkové dobové řemeslné dílny (sklárna, krejčovna, nábytková truhlárna, výrobna zbraní a domácích nástrojů, kočárů/dostavníků, koňských postrojů, kovář atp.)

- vybavení dvoru, jako rekreačního zařízení:

                 * ubytovací pokoje s WC + koupelnou/sprch. koutem

                 * 3 restaurace společně s řemeslnou dílnou + malý parket pro taneční zájemce

                 * kuchyň pro restaurace

                 * malé fitcentrum + malý bazén se saunou + masáže s rehabilitačními službami + solárium

                 * hrací sál s oddělením a) pro děti

b) pro dospělé

                 * garáž s kapacitou pro 1 autobus a 15 osobních vozidel

                 * v rekreačním areálu nesmí dál chybět 2 tenisové kurty, dětské hřiště robinsonálního typu, golf klasický nebo minigolf

Při zpracování univerzálních studií Chebského dvoru, rekreačních hrázděných a roubených domů půjde především o to dokázat vhodně skloubit starou vnější i vnitřní architekturu a kulturu s moderními hygienickými a rekreačně-zábavnými požadavky. Fantazii spojené s profesionalitou se meze nekladou....

Atypické požadavky vedou k vytvoření atypických studií, projektů a následně staveb. Architekt i projektanti by měli vycházet především z toho, že oni sami budou služeb v těchto zařízeních chtít využívat a proto by mu tam nemělo chybět nic, co k plnohodnotné rekreaci ve skanzenovém zařízení patří!